112 Sorunları Yüksek Ses'le Dile Getirildi

Sağlık hizmetinde her gün yeni bir sorunla daha karşılaşıyoruz. Sağlık emekçileri ve halkın sağlık hakkını yok sayanların uygulamaları, şimdide en acil talep olan 112 sağlık hizmeti çalışmalarını aksatmakta.

112 Sorunları Yüksek Ses'le Dile Getirildi


 SES Manisa  Şubesi:
Sağlık hizmetinde her gün yeni bir sorunla daha karşılaşıyoruz. Sağlık emekçileri ve halkın sağlık hakkını yok sayanların uygulamaları,  şimdide en acil talep olan 112 sağlık hizmeti çalışmalarını aksatmakta.

İlimizde 112 çalışanları ile yaptığımız görüşmeler sonucu öne çıkan sorunlar ve taleplerimiz şekillenmiştir. Bu sorunlar, ilimizdeki örneklerden yola çıkarak tüm yurda genelleyebiliriz. 112 çalışanları sağlık alanındaki sorunların genel olarak dile getirildiği ancak sadece kendilerine ait yasal düzenlemeler ve idarecilerin baskıcı tutumu nedeni ile ortaya çıkan sorunlar konusunda yeterli çalışmaların yapılmadığını düşünmektedirler. A, B ve C tipi 112 istasyonları olarak gruplandırılan istasyonların sorunları ve ortaklaştırdığımız taleplerimiz şöyledir tespit edilmiştir:

Tüm iller göz önüne alındığında ileri teknik sürüş tecrübesi gerektiren ambulans şoförlüğüne ATT ler zorlanmaktadır. Acil sağlık hizmetleri yönetmeliğinin 28. maddesinde gerekli hallerde şoförlük yapabilir ibaresine dayanılarak eğitimleri ve atanma şartlarında olmamasına karşın sürücülük yapmaları için baskı yapılmaktadır. Gerek duyulduğunda denilmesine rağmen zorunlu olarak uygulanmaktadır. İleri teknik sürüş eğitimini verdiklerini iddia ederek bu uygulamaya devam eden müdürlüklerimiz, sonrasında artan kazalar ve dolayısı ile ortaya çıkan mali giderlerin arttığını göz ardı etmektedir. Daha da önemlisi o an ambulanstaki hasta ve sağlık çalışanının da can güvenliğinin ortadan kalkmasıdır. Şoförlük 112 çalışanlarına ek görev yükleyerek de hastaya müdahale konusundaki niteliği ve verimliliği azaltacaktır. Bu işi mesleği şoförlük olan kamu çalışanlarının daha verimli yapacağı gerçeği herkes tarafından kabul edilmeli ve yönetmeliğin bu maddesinde düzeltilme yapılması gerekmektedir.

Çalışma verimini ve çalışan memnuniyetini arttıran bir faktör olan binaların fiziki şartları, istasyonlar gezildiğinde görülecektir ki yeterlilikten çok uzaktır. Ekiplerin nöbet tutarken sayıları ve çalışanların mevcut ihtiyaçları göz önünde bulundurularak standartlar belirlenmelidir. Ve bu konuyla ilgili düzenlemeler en kısa sürede yapılmalıdır.

112 çalışanları 24 saat kesintisiz hizmet vererek yoğun bir şekilde çalışmasına rağmen sağlık alanında ki ücret adaletsizliği 112 birimlerinde de mevcuttur. Doğal afetlerde, trafik kazalarında ve örnekleri çoğaltılabilecek onca riskli işlerde görev almalarına karşın, özel birim farkı verilmeyen 112 çalışanlarına bir haksızlık da bu konuda yapılmaktadır. Aldıkları vakaları tamamına yakınını, hastanelerde özelikli birim farkı alan acil servislerine teslim etmeleri, o vakayı sahada ilk gören müdahale eden olmalarına karşın yasal düzenlemelerle bu haklarının alınmasının önüne geçilmektedir. Döner sermayede ödemeleri %20 den %40 çıkarılarak sus payı verilmiş, bu düzenleme yeterli görülmüştür. Olması gereken yapılmalı ve hak edilen özellikli birim farkından 112 çalışanları da yararlandırılmalıdır.

B tipi 112 ekipleri doktorlu ekip olup 112 komuta merkezi hastane idaresi ne bağlı olarak çalışma sürdürmektedir. Gerekli görüldüğü takdirde A tipi istasyonlarda ekip kalmadığında vakalara komuta merkezi tarafından görevlendirme yapılmaktadır. Bu görevlendirilmelerde hekimin mutlaka ekip ile gitmesi zorunludur. Yine yapılan yasal düzenleme ile hasta nakil işlemleri sırasında hekimin hastanın stabil olduğuna dair yazılı beyanı sonrası yardımcı sağlık personeli eşliğinde hastaların nakil edilebileceği söylenmektedir. Bu uygulamanın öncelikli nedeni az personel ile çok iş yapma mantıksızlığıdır. Asıl sorun hastane acillerimizdeki pratisyen hekim sayısının yetersiz oluşudur. Acil nöbet ekiplerinin düzenlenerek tüm vakalara hekim ile çıkılması gerekmektedir. O anda hastanın stabil olduğuna dair atılan imza sonrasında olası nakil işlemi süresinde gerçekleşecek bir sorunla nedeni ile hastanın kaybedilme ihtimali söz konusu olduğunda, bu hastanın bizim yakınımız olabileceği, sadece bu düzenleme nedeni ile ekip bütünlüğü olmadan sevk edilmesinin bize neler yaşatacağının yorumunu, sağlık hizmeti alan yönetici ve halkımıza bırakıyoruz. Yardımcı sağlık personeli olarak yaşanabilecek böyle bir olumsuzlukta yasa ve yönetmelik anlamında yasal bir sorumluluk taşımasak da, vicdani bir sorumluluk duyacağız. Hekimleri ve sağlık personelini karşı karşıya bırakan, çalışma barışını bozan bu yasal düzenlemenin değiştirilmesini ve çalışanların istihdamının bu gerekliliğe göre düzenlenmesini istiyoruz.

 

KISACASI TALEPLERİMİZ

ñ       Şoförlük 112 Çalışanlarına ek görev olmaktan çıkarılmalı.

ñ       112 istasyonlarının fiziki şartları düzeltilmeli.

ñ       Yasal düzenlemeler arkasına sığınılarak hak mahrumiyetleri yaratılmamalı. Yasalar çalışanlar lehine düzenlenmeli.

ñ       Hak olması gereken özellikli birim farklarından 112 çalışanları yararlandırılmalı.

ñ       B tipi istasyondaki ekiplere hekimlerin dahil olabilmesi için sayısal yeterlilik sağlanmalı.

ñ       B tipi ambulanslarda hekimlerin ve sağlık personellerinin vicdani ve yasal sorumluluk altında kalmaması için tabipler tüm vakalara katılmalı.

ñ       İdareler çalışanları birleştirici ve çalışma hayatındaki verimi arttırma yönünde demokratik bir işleyişle ekip ruhunu yaratmalı.

ñ       Bu haktan yararlanan halkımızın bu mücadele dışında kalmamasını talep ediyoruz.

 

Ülkemizin tüm kurum ve yaşam alanların da uygulanan yasalar, özellikle sağlık alanı gibi milyonları ilgilendiren hayati konular göz önüne alındığında, siyasi iktidarlar tarafından baskı unsuru olarak kullanılmamalıdır. Sağlık alanındaki buna benzer düzenlemeler ve çıkarılan yasa-yönetmeliklerin sağlıkçıların sorunlarını çözmek yerine, sağlık hizmeti sunumunda ki sorunları büyüteceğinden, bizler ekip ruhunu ve çalışma şartlarını ve sağlık çalışanlarının sorunlarını görmezden gelen tüm bu uygulamaları kabul etmiyoruz. Bu baskıcı ve haklarımızı görmezden gelen bu düzenlemeleri düzeltilmesi yönündeki taleplerimizde ısrarcı olacağız. Sağlık işkolundaki bütünlüklü mücadelemizi ‘Sağlık Hakkımız’ ve iş güvencemizin korunacağı ve sağlığın tehlikeli ve riskli birim kapsamına alınıp, fiili hizmet tazminatımızın tüm sağlık çalışanlarına uygulanıncaya kadar devam ettireceğiz.

Birlikte mücadele ederek haklarımızı alacağımıza olan inancımızla ve kararlığımızla, sizi bu haklı ve uzun soluklu mücadelemizde yanımızda olmaya davet ediyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.