10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü...

10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü...


T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
 
 
 
 
BASIN AÇIKLAMASI
 
10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ
 
Ruh sağlığı ve hastalıklarına karşı toplumda farkındalık oluşturmak ve önemli ruh sağlığı sorunlarına ve politikalarına dikkat çekmek amacıyla 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü olarak kutlanmaktadır. 
 
Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu, Ruh Sağlığı Gününün bu yıl ki ana temasını “küresel bir kriz olarak depresyon” olarak belirlemiş, depresyonun tüm dünyada giderek yaygınlaştığına, küresel bir kriz olarak tanımlanabilecek bir soruna dönüştüğüne dikkat çekmiştir.
 
Günümüzde depresyonun dünya genelinde yaklaşık 350 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir. Günümüzde yaşanan ekonomik krizlerin başta depresyon başta olmak üzere birçok ruhsal hastalık ile ilgisi olduğuna dair bulgular elde edilmiştir. Şiddete maruz kalma, çocukluk çağında travmatik yaşantıların da depresyonun ortaya çıkmasında ciddi etkenler olduğu bilinmektedir.
 
Avrupa bölgesinde ruhsal rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan hastalık yükünün %20’sinden depresyonun sorumlu olduğu, bazı ülkelerde ise bu oranın %26’lara kadar çıktığı belirtilmektedir.
 
Ruh sağlığı Alanında Bakanlığımız tarafından yürütülen çalışmalar
 
Bakanlığımız ruh sağlığı hizmetlerinin dünya standartlarına uygun bir biçimde verilmesini sağlamak amacıyla 2011 yılında Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planını hazırlamıştır.
Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planı'nda yer alan ana başlıklar;
Ruh sağlığı hizmetlerinde toplum temelli uygulamalara geçilmesi,
Ağır özürlü durumda olan ruhsal hastalar için tedavi ve bakım sisteminin kurulması,
Ülkemizdeki psikiyatri hizmetlerinin kapsam ve kalitesinin arttırılması,
Önleme ve koruyucu çalışmalar kapsamında çocukluk çağı travmatik yaşantıların önlenmesi, çocukların fiziksel olduğu kadar psikososyal gelişimlerinin desteklenmesi,
Acil ve afet durumlarında psikososyal destek hizmetlerinin geliştirilmesi,
İntihar önleme çalışmaları olarak belirlenmiştir.
 
Ruh Sağlığı Eylem Planı ile ağır ruhsal hastalıklar için hastane merkezli hizmet modelindentoplum temelli hizmet modeline geçilmiştir. Bu amaçla bugün 48 ilde toplam 55Toplum Ruh Sağlığı Merkezi açılarak hasta kabulüne başlamıştır.
 
Bu merkezlerin işlevi, kendisine tanımlı bölgede yaşayan ağır ruhsal hastalığı olan bireyleri tespit ederek, kendileri hastaneye başvurmasa da hastalığın kendisine ya da ikincil etkilerine bağlı olarak ortaya çıkan komplikasyonları, ihtiyaçları belirlemek, bunlara müdahale etmek için stratejiler geliştirmek, hastaların tedavisini düzenli almalarını sağlamak ve rehabilitasyon programlarına katılmasını sağlayarak toplumsal ve mesleki işlevselliklerini artırmaktır. Bu amaçla gerek hastane kayıtlarından, gerekse bölgenin mülki-idari amirliklerinden elde edilen verilerle tespit edilen hastalar, önce telefonla merkeze davet edilmekte, gelmeyen ya da gelemeyen hastalar evlerinde ziyaret edilmekte, tedavileri planlanmakta, sosyal hakları konusunda bilgilendirilmekte, bu haklardan yararlanmaları için desteklenmekte, karşılaştıkları yaşam güçlükleriyle baş etmeleri için rehberlik edilmektedir.
 
Bu merkezlerde tedavi gören hasta sayısı 5207'e ulaşırken, toplam gezici ekip sayısının yaptığı ev ziyareti 5175’e ulaşmıştır. 2015 yılına kadar Toplum Ruh Sağlığı Merkezi sayısını 236’ya çıkarmayı hedefliyoruz.
 
Çocuklarımıza yönelik ihmal ve istismarın önlenmesi, gelişimsel bozukluklarda erken tanı ve tedavilerin planlanması konusunda önemli bir adım atılarak 2010'da Ankara'da Çocuk İzlem Merkezi kurulmuştur.  Son bir yıl içinde çalışmalar hızlandırılarak bugün 6 ilde (Samsun, Gaziantep, Kayseri, Ankara, Bursa, Diyarbakır) ÇİM hizmet vermekte, diğer açılacak merkezlerin eğitim ve tadilat çalışmaları da süratle tamamlanmaktadır. Çocuklarımızın adli süreçte ikincil örselenmesinin önüne geçilmesi de bu çerçevede hedeflenmektedir.
 
Ruh Sağlığı Eylem Planı dâhilinde aile hekimlerimizi yaygın görülen ruhsal bozukluklar açısından eğiterek ruh sağlığı hizmetlerinin daha yaygın bir şekilde verilmesi sağlanacaktır. Ayrıca çocuklarımızın ruh sağlığını geliştirmeye yönelik programlar da yine aile hekimlerimiz ile birlikte hayata geçirilecektir.
 
Ayrıca "özürlü bireylerimiz için hayatın kolaylaştırılması, sağlığın korunması ve verilen hizmetlerin geliştirilmesi" için Dünya Sağlık Örgütü ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte projeler yürütülmektedir.
 
Halkımızın hem ruhsal hem bedensel sağlık içinde yaşamasını isteyen Bakanlığımız daha pek çok projeyi hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Bilgilerinize sunulur.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.