Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Meslek lisesine ek puan avantajı


Hemşire Forması
TAKIM 34.90 TL
En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
 12 yıllık kademeli eğitim sistemi meslek liselerinin ellerinden daha önce alınan bir hakkı da iade ediyor. Öğrenci üniversitede alanları ile ilgili tercihte bulunursa ek puan alacak.

Zorunlu eğitimi 4+4+4 olmak üzere kademeli olarak 12 yıla çıkartan yasa tasarısı Meclis’te tartışılırken meslek liselerinde okuyan öğrencileri sevindirecek yeni bir uygulama daha başlatıldı. Yeni uygulamaya göre mesleki ve teknik liseler ile imam hatip liselerinde okuyan öğrencilerin üniversite sınavlarında tercihlerinde alanlarıyla ilgili bölüm seçmeleri durumunda ek puan verilecek. Yıllardır tartışılan ve on binlerce gencin hayallerini karartan katsayı uygulamasına Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) 2009 yılında son vermişti. 28 Şubat sürecinin en sert kararlarından olan “katsayı” uygulamasının kaldırılmasının ardından şimdi de yeni bir uygulamaya gidildi. Buna göre, bu liselerde okuyan öğrenciler, üniversitede, eğitim aldıkları alanlarıyla ilgili bölümü tercih etmeleri durumunda ek puan verilerek öğrencinin o alanda kendini geliştirmesi teşvik edilecek.

Katsayıları 0,04 ile çarpılacak

Mesleki ve teknik liselerde ve imam hatip liselerinde okuyan öğrencilerin kendi alanlarına ilişkin tercih yapmaları durumunda eklenen artı puanın katsayısı 0.04 ile çarpılacak. Buna göre meslek lisesi kökenli adaylar kendi alanlarında tercih yaparken yeni düzenlemeye göre kendi puanlarının üzerine ek 20 puan daha alacaklar. Ancak bu yeni uygulama üniversiteye giriş sınavına ilişkin kılavuz yayınlandığı için önümüzdeki yıldan itibaren hayata geçirilecek.

SINAVSIZ YERLEŞEBİLECEKLER

Mesleki ve teknik liseden mezun olan öğrenciler, bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya bunlara en yakın olan mesleki ve teknik önlisans yükseköğretim programlarına sınavsız olarak yerleştirilebilecek. Önlisans mezunları için, ilişkili lisans programlarında belirlenmiş kontenjanın yüzde 10’unu geçmeyecek şekilde YÖK kararı ile öğrencinin başarısına göre her yıl dikey geçiş kontenjanı ayrılabilecek. Öte yandan mesleki ve teknik liselerde veya imam hatip liselerinde okuyan öğrenciler katsayı uygulamasının kaldırılmasıyla birlikte üniversitede eğitim aldığı alan dışında da bölüm seçebilecek.

bugün

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
çağla 2 yıl önce

ben çine sağlık meslek lisesini istiyorum . inşallah kazanırımmmmmmmmm

Misafir Avatar
yasemin aldağ 2 yıl önce

bence hemşirelik çok avantajlı bir meslektir biraz yorucudur ama neyse olacak okadar herkese tvsiye ediyorum özellikle anadolu sağlık meslek lisesini allah isteyenlere nasip etsin ammiiiiinnnnnnnnmmm

Misafir Avatar
irem minaz 3 yıl önce

eğer iyi bir puan alırsam gidecem sağlık mesleğe

Misafir Avatar
emre cankaya 3 yıl önce

doğrumu samet ?

Misafir Avatar
gül akkaya 3 yıl önce

ek puan mesleki eğitim gören örencilerin çok işine yarayacak...kargo bedava
kargo bedava

Sağlık Meslek Mensupları İçin Temel Etik...
Sağlık Bakanlığı Etik Komisyonu Açıklaması ;

Haberi Oku