EKONOMİ:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Kadroya geçen sözleşmeliler özlük haklarını istiyor


Hemşire Forması
TAKIM 34.90 TL
En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
Türk Sağlık-Sen memuriyetten önce taşeron firma elemanı, geçici işçi veya özel sağlık kuruluşlarında çalışan kadroya geçen sözleşmeli personellerin özlük haklarında yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi için Devlet Personel Başkanlığına ve Maliye Bakanlığı'na başvuru yaptı.
    Sendikanın başvurusunda memuriyetten önce özel sağlık kurumlarında çalışan personellerin çalıştıkları kurumların kapanması veya el değiştirmesi gibi sebeplerden sağlık hizmetleri sınıfında görev yaptıklarına dair bir belge sunamadıkları kaydedildi. Üniversite hastanelerinde sağlık hizmetleri ve büro hizmetleri sınıfında görev yapmalarına rağmen taşeron firma elemanı olarak sigorta primi ödenenlerinde mağdur olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca geçici işçi pozisyonunda çalışırken önce 4/B'li daha sonra kadrolu olan çalışanların geçici işçi statüsünde çalıştığı sürelerin kadro derece ve terfilerinde dikkate alınmaması nedeniyle çalışanların hak kaybı olduğu belirtildi.
    Başvuruda; görev ve sorumluluk olarak sağlık hizmetleri sınıfı ile aynı konumda olmalarına rağmen aynı hakları kullanamayan personellerin gerek senelik izin gerekse terfi işlemleri açısından hizmet sürelerinin değerlendirmeye alınmamasının Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu ileri sürüldü. Aynı hukuki durumda bulunan kişilere hukuk kurallarının aynı şekilde uygulanması gerektiği ifade edilerek, "Devlet organları ve idarenin statü hukuku çerçevesinde görev yapan kamu görevlileriyle ilgili düzenlemelerde de bu ilkeye uygun davranması gerektiğinde kuşku bulunmamaktadır." denildi.
    Mevzuat hükümleri de dikkate alınarak çalışma barışının yeniden tesisi için söz konusu mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla gerekli düzenlemelerin yapılması talep edildi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×kargo bedava
kargo bedava

MEMURA MAAŞ MÜJDESİ - YÜZDE 50 ARTIYOR
Çalışırken aldıkları maaştan çok daha düşük emekli aylığı alan memurların sorunu çözülüyor....

Haberi Oku