31 NUMARALI REKLAM ALANI
Taşeron İşçilere Müjde


Hemşire Forması
TAKIM 34.90 TL
En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
Hükümet çalışma hayatında ‘taşeron sistemine’ el atıyor. Yapılacak düzenleme ile yaklaşık 500 bin taşeron işçinin sosyal ve özlük haklarıyla ilgili tüm konularda düzenleme gerçekleştirilecek. Bu düzenlemelerin başında ise kıdem tazminatı hakkı, iş garantisi, asgari ücretin üzerinde ücret alma hakkı yer alıyor.


61. Hükümet, ilk icraatlarını çalışma ve sosyal güvenlik alanındaki reformlara ayırdı. Bu çerçevede, işsizlikle mücadele için istihdam paketi, kamu görevlilerinin ücretlerinin artırılması için toplu sözleşme hakkı ve kıdem tazminatı fonu oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.

Star Gazetesi'nin haberine göre, bu çalışmalar sırasında, büyük kısmı kamu kurumlarında çalışan yaklaşık 450-500 bin taşeron işçinin sorunlarına yönelik de düzenleme yapılması gündeme geldi. Bu nedenle, 15 yıldır çözülmeyen taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili kapsamlı yasal düzenleme hazırlanması için çalışmalara başlandı.

ORTAK ÇALIŞMA YÜRÜTÜLECEK

Taşeron işçilerle ilgili yapılacak düzenleme, işçi ve işveren temsilcilerinin ortak çalışması sonucu hazırlanacak. Bu kapsamda, taşeron şirketlerin ve işçilerin karşılaştığı sorunlar araştırılıyor. Araştırmanın ardından da, taraflarla birlikte ortak metin hazırlanacak. Yapılacak düzenlemelerin başında ise taşeron işçilere kıdem tazminatı ödenmesi geliyor. Mevcut sistemde, taşeron firmalarda çalışan işçiler kayıt üzerinde her yıl işten çıkarılmış gösteriliyor. Böylece, kıdem tazminatı almalarının önüne geçiliyor. Kıdem tazminatının oluşturulması ile birlikte, bu sorun büyük ölçüde çözülecek. Taşeron işçilerin kıdem tazminatlarını da fon ödeyecek.

SEKTÖRLERE GÖRE TABAN ÜCRET

Taşeron işçilerle ilgili hazırlanacak pakette, kıdem tazminatının dışında maaşlar, sosyal haklar konularında da düzenleme yapılacak. Mevcut sistemde taşeron işçilere ağırlıklı olarak, asgari ücret düzeyinde ödeme yapılıyor. Yeni dönemde, her sektör için taban ücret belirlenecek.

Örneğin sağlık sektöründeki, ulaştırma sektöründeki ücretler farklı olacak. Yine işçilerin izinleri de yeniden düzenlenecek. Bunun yanında, taşeron işçilerin ücretlerinin geç ödenmesi veya hiç ödenmemesi gibi durumlara son vermek için de firmalara yönelik yaptırımlar uygulanacak. Örneğin, işçilerin ücretlerini geç ödeyen taşeron firmaların ihalelere girmeleri engellenecek.

YAPILACAK DÜZENLEMELER

- Firmalara yönelik denetimler artacak

Taşeron işçilerle ilgili yapılması planlanan düzenlemeler şöyle:

- Taşeron işçiler de kıdem tazminatı alabilecekler. Bu sorun büyük ölçüde, kıdem tazminatı fonu ile çözülecek.

- Taşeron işçilerin alacağı ücretler sektörlere göre değişecek. Ücretler, kadrolu işçilerin seviyesine çıkabilecek.

- Taşeron firmalara yönelik denetimler artacak. Taşeron işçilerin ücretlerini ödemeyen veya geç ödeyen firmalara yaptırım uygulanacak. Bu tür firmaların kamu kurumlarının ihalelerine girmesi engellenecek.

- İzin ve diğer sosyal haklarla ilgili de düzenleme yapılacak. Bu haklar devlet garantisi altına alınacak. 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
fatma güzel 2 yıl önce

biz bulafları cok duyduk ama hala bişe yok secimde bizde ona göe oy verırız

Misafir Avatar
fatma 2 yıl önce

hastanede calışıyorum iyleştirme diyorlar biz hala bişe gormedik bunun oy zamanıda var kodrolu elaman lar ellini kolunu sallaya maaş alıyor bızde heryerde calışıyoruz begen messen cık kapıda iş bekleyen cok diyip tehtıt ediliyoruz buna bi care

Misafir Avatar
erdal keser 2 yıl önce

akp hükümeti yalan söylüyor insanları kandırıyor

Misafir Avatar
zümra yeşil @volkan 2 yıl önce

taşeron çalışanlarının ne kadar maaş aldıgını biliyormu?sevgili bakanımız..lütfen insanların ne kadar madur oldugunu görün artık.çözüm bekliyoruz.

Misafir Avatar
badibirol 2 yıl önce

yapacaksanı memur olarak bir şey yapın ve yapmıyorsanız bu insanlar bir kere hata yapar ikinci hata yapılırsa zaten siz öldürmezseniz açlıktan öleceğiz bilmiyorum bizi anlıyorsunuz sizi çok seviyorum size kimsenin laf söylemesini istiyorum sevgilerle badibirol

Misafir Avatar
derbeder 2 yıl önce

yeter artık 10 yıldır taşeron firmada çalışıyorum. artık kadro bekliyorum

Misafir Avatar
turhan karaman @volkan 2 yıl önce

bırakın insanların umutlarıyla oynamayı verecekseniz verin vermiycekseniz yok deyin herkez işine gücüne baksın ortada elle tutulur hiç bir şey yok taslak adı altında zaten hakkımız olan şeyleri önüze taserona müjde haberlerinden sıkıldık artık

Misafir Avatar
çok çalışanlar 2 yıl önce

yeter artık firma degişince elemanlar işten zorla çıkarılıyor
kargo bedava
kargo bedava

PersonelSaglik.TV Yakında Yayında
Ayrıca Personelsaglik.TV adresinden sizlere sağlık haberleri sağlıkla ilgili bilgi ve gelişmeleri ayrıca...

Haberi Oku