Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
SAĞLIKÇILARA UYGULANAN MOBBİNG İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR..


Hemşire Forması
TAKIM 34.90 TL
En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
Sağlık kurumlarında; Adalet, eşitlik, hakkaniyet ve gönüllülük esasına değil, Ortaçağ karanlığından kalma baskı ve zorlamaya dayanan, HAKKINI arayanları çıban başı gibi gören, onları hastalıklı, uyumsuz, tembel ve tehlikeli kişiler olarak suçlayan, SUÇ VE CEZAYI temel felsefe kabul eden, kanunları kişiye göre yorumlayıp, kişiye göre uygulayan bir yönetim zihniyeti halen devam etmektedir.
 
Sağlık kurumlarında “Disiplin ve Hukuk Bürosu” adı altında kurulan aslında birkaç kişinin özel amaçlarına hizmet eden birimlerde, Kanunlar negatif yönde ve kişiye göre uygulanmakta, kapalı kapılar arkasında karanlık işler yapılmaktadır.
 
Yapılan iş ve işlemlerin bir çoğu haksız ve hukuksuzdur. Yürütülen idari soruşturmaların bir çoğunun sonucu başından bellidir ve ulu orta dillendirilmektedir.
 
Çünkü soruşturmayı yürüten ve sonuçlarını belirleyenler hep aynı kişilerdir. Yıllardır yetkisiz makamlar disiplin amiri olmadığı halde personelleri sindirmek için haksız ve hukuksuz cezalar vermekte. Bir çoğuda yargıdan geri dönmektedir.
 

 
Son yIllarda Sağlık personeli dar alana sıkıştırılmış ve Yargısal anlamda hak aramada önüne ağır yaptırımlar konulmuş, haklı olsalar bile idarelerin tehdit ve şantajlariyla  Yargıya gitmekten çekinir hale getirilmiştir.
 
Sağlık çalışanlarının psikolojilerinin bozulması ve ruhsal problemler yaşaması konuyu bilmeyen bürokratların yaptıkları baskı ve uyguladıkları şiddetten kaynaklanmaktadir.
 
Kurumlara atanan yöneticilerin bilinçsiz ve baskıcı yaptırımları neticesinde sağlık çalışanları ağır bunalımlar içine girmektedirler.
 
"Sağlık çalışanlarına yapılan şiddet ve mobbing'in kaynağı ehliyetsiz Idarecilerdir"
 
İdareler, adam kayırmacılığı yaparak kurumlarına liyakatı olmayan yöneticiler atamakta, bu kişiler konuları bilmediği için sağlık çalışanını  baskılamaya ve sindirmeye devam etmektedirler.
 
Görevini yaptığı için ceza alan sağlık personelleri bulunmaktadır. İdareciler Sağlık hizmeti sunan  çalışanlarını sağlıksız hale getirmektedirler.
 
AKTİF SAĞLIK-SEN olarak yaptıgımız anket çalışmasında; sağlık çalışanlarının (\% 22'sinin intihara eğimli) olduğu ortaya çıktıgi ve özel hastanelerde muayene olarak resmi kayıtlara adının geçmesini istemedikleri gercegini gördük.
 
Su anda bir sağlık personelimiz  ‘İleri ve aktif depresyon ve intihara eğimlilik' tanısı ile hastaneye yatırılmis bulunmaktadir.
 
Sağlık çalışanları anayasal haklar ve kanunlar çerçevesinde kimsenin köleliğini yapmadan çalışmak istiyor.
 
Sağlık çalısanlarının üzerindeki yük son zamanlarda çok arttı. Beklentiler yükseldi.
 
Buna karşın yaşam kalitelerinin artışını sağlayacak özlük ve sosyal haklarında bir gelişme olmadı.  
 
Çalıştıkları yerlerden ve toplumdan yeterli desteği bulamadılar. Bu da sağlık çalışanında  tükenmişlik sendromu denilen durumun artışına yol açtı.
 
"Bunu kaldıramayan bazı meslektaşlarımız çıkışı intiharda gördüler.”
 
"Hastanelerde, askeriyedekine benzer bir yapı oluşturulmuş ve yemekhaneler bile ayrılmıstır.
 
Hastane içindeki görev değişikliklerine itiraz etme, şikayet bildirme engellenmistir, 
 
Dilekcelere cevap verilmez hale gelmistir. En fazla mobbinge uğrayan kesimlerin başında sağlık çalışanları gelir ama bu bilinmez ve duyulmaz.
 
Yetkililerden sağlık çalısanlarına daha fazla baskı yapmamalarını, personel üzerindeki mobbing ve şiddetin kaldırmasını istiyoruz. 
 
Yüzlerce sağlık personeli korktuğu için psikolojik tedavi alamayarak intihar eğilimine düşüyor.
 
Yurt dışında sağlık alanında çalışanlar düzenli olarak bir psikoloğa  görünmek zorundadırlar. Bu ayda bir olacak şekilde  kendi problemleriyle de baş etmeleri için zorunlu bir uygulamadır. Böyle bir sistem getirilse, saglik calisanlarinin  intiharları minimum sayıya inecektir.
 
Dolayısıyla ülkemizde olan sağlıktaki intiharlar tesadüf değildir. AKTİF SAĞLIK-SEN olarak  Sağlık Çalışanı Polikliniği kurulmasını ve psikolojik destek almasının önünün açılmasını öneriyoruz.
 
Ümit KARATAŞ
Aktif Sağlık-Sen Genel Başkanı


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
agk 1 yıl önce

hocam ağzına sağlık.hakkımı aradığım için uyumsuz sorunlu bir personel olarak görülmekteyim ve mobbinge maruz kalmaktayım ama sonuna kadar hakkımı arayacağım.

Misafir Avatar
ceren 1 yıl önce

akti̇f sağliksen genel başkani hüseyin ayhan diye biliyordum
yanlışmı acababu arkadaş daha önce elazığ sağlık-sen uyesi idi.hatta bi hastanede temsilci idi diye hatırlıyorum diye yapılan yorumları iyice okuduktan sonra:


Sağlık kurumlarında “Disiplin ve Hukuk Bürosu” adı altında kurulan aslında birkaç kişinin özel amaçlarına hizmet eden birimlerde, Kanunlar negatif yönde ve kişiye göre uygulanmakta, kapalı kapılar arkasında karanlık işler yapılmaktadır.

Yapılan iş ve işlemlerin bir çoğu haksız ve hukuksuzdur. Yürütülen idari soruşturmaların bir çoğunun sonucu başından bellidir ve ulu orta dillendirilmektedir.

Çünkü soruşturmayı yürüten ve sonuçlarını belirleyenler hep aynı kişilerdir. Yıllardır yetkisiz makamlar disiplin amiri olmadığı halde personelleri sindirmek için haksız ve hukuksuz cezalar vermekte. Bir çoğu da yargıdan geri dönmektedir diye bu zatın belirtmiş olduğu beyanlar adı geçenin görev yaptığı il için geçerli olabilir Türkiye çapındaki sağlık müdürlüklerinde bu bürolarda çalışan personellere yapılan haksız bir suçlamadır bu zat eger böyle düşünerek bir açıklama yapmışsa acilen özür dilemelidir böyle seviyesizce yapılan açıklamalar kabul edilemez ve sahibine aynen iade edilir

Misafir Avatar
berk 1 yıl önce

bu arkadaş daha önce elazığ sağlık-sen uyesi idi.hatta bi hastanede temsilci idi diye hatrlıyorum

Misafir Avatar
ahlı 1 yıl önce

sayın başkanım ehliyetli hemde yöneticilik anlamında pilotlaşmı idareciyi bir gecede 663 ile araştımaclaştırak bir köşeyefırlatılmış yerler4ine kzğnı sürme ehliyeti bile olmayan amatör hevesliler getilmiştir bununda çıktısı böyle olaçak bittabii

Misafir Avatar
izmir 1 yıl önce

bunu cok güzel keşfetmişiniz, sağlıkçılar isim yazmadan bimere şikayetlerimizi bildiriyorduk onda kaldırdılar . cok kötü davranıyorlar idarecilerimiz

Misafir Avatar
konya. 1 yıl önce

siz beyhekim devlet hastanesini anlatıyorsunuz bizlerde hastane idarecimiz gökhan darılmazın sayesinde piskolojimiz bozuldu uyguladığı haksızlıklardan intiharın eşiğine geldik ama sesimizi kimseye duyuramıyoruz..

Misafir Avatar
konya 1 yıl önce

sevgili kardeşim sen gelde o , söylediklerini beyhekim devlet hastanesinde hastane idarecisi gökhan darılmazın yaptıklarını gör kendi yaptığı yetmiyormuş gibi birde mahkemelere taşıyor

Misafir Avatar
AKTİF SAĞLIKSEN GENEL BAŞKANI HÜSEYİN AYHAN DEĞİLMİ 1 yıl önce

akti̇f sağliksen genel başkani hüseyin ayhan diye biliyordum
yanlışmı acabakargo bedava
kargo bedava

MEMURA SÖZLEŞME MÜJDESİ
Kamu çalışanlarının ve memur emeklilerinin talepleri, Ağustos'ta toplu sözleşmede karara bağlanacak....

Haberi Oku