Mevzuat:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Hastanelerde o ücret geri geliyor...


Hemşire Forması
TAKIM 34.90 TL
En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
Üniversite hastanelerindeki profesör ve doçentlere muayenelerde kaldırılan 'hoca farkı' ücreti tekrar geri geliyor.
  

Hastalar profesör ya da doçente tedavi olmaları halinde fark ödeyecek. Her türlü tedavide doçentlerde üst sınır 60 Türk Lirası, profesörlerde 100 lira olacak

Tedavi ve ilaç harcamalarının 35 milyar liraya ulaşması üzerine sağlık sektörünün geleceğine dair yeni kararlar alındı. Tam Gün Yasası'nın ardından kaldırılan profesör ve doçent ünvanlı hekimlere ödenen fark ücreti geri getiriliyor.

BAŞI AĞRIYAN GİDİYOR

Borç yükü altındaki üniversite hastane lerine nefes aldırması planlanan düzenlemede son sözü Bakanlar Kurulu söyleyecek. Düzenleme hayata geçirilirse üniversite hastanelerindeki tedavilerde hastalar ek ücret verecek.

Her türlü tedavide doçentlerde üst sınır 60 Türk Lirası, profesörlerde 100 lira olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri, hoca farkının geri getirilme gerekçesini "Her başı ağrıyan profesör ve doçente gidiyor. Ağır ve özellikli hastalara aynı zamanda bilimsel araştırmalara hocalar vakit ayıramıyor" sözleriyle açıkladı.

YATAN HASTADAN KATILIM PAYI

Geçen yıl kanunla yapılan yatan hastalardan katılım payı alınması uygulamasının da yeni yıldan itibaren uygulamaya geçeceği belirtildi. Hastanede yatarak tedavi gören vatandaşlardan yapılan harcamanın yüzde 1'i kadar katılım parası tahsil edilecek. Hastayı koruma adına ağır ameliyatlarda çok fazla ödeme yapılmaması için asgari ücret tavanı koyuldu. Örneğin 100 bin liralık ameliyat olan bir vatandaştan 1.000 lira yerine net ücret olan 701 TL alınacak. 

500 MİLYONLUK İSRAF ÖNLENECEK

Sektörle üç yıl önce imzalanan global ilaç bütçesine ilişkin ise EKK'da herhangi bir karar alınmadı. SGK bünyesinde kurulacak komisyon ilaca ilişkin hayata geçirilecek düzenlemeleri karara bağlayacak. Hipertansiyon, mide, kemik erimesi ve kollestrol ilaçlarında teropatik eşdeğerlik uygulamasına geçilecek.

Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlara etken maddesi aynı olmasına rağmen 5 ile 40 lira ödenmesinin önüne geçilecek. Belirlenecek eşdeğer fiyat sınırını devlet ödeyecek. Böylece aynı tedaviyi sağlamasına rağmen gereksiz yere yapılan 500 milyon liralık ödeme tarihe karışacak. 

Avuç içi uygulaması 20 ilde başladı

SGK'nın sağlık alanındaki suistimalleri önlemek için hazırladığı 'Avuç içi damar izi sistemiyle biyometrik kimlik doğrulama sistemi' 20 ilde uygulamaya başlandı. Ağrı, Amasya, Bartın, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Iğdır, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kilis, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Sinop, Şırnak ve Yozgat illeri uygulamanın başladığı iller oldu. Diğer 61 ilde ise uygulamaya 15 Kasım'da başlanacak. Yeni sistemle biyometrik kimlik doğrulaması yapılmayan kişi sağlık kuruluşunda muayene olamayacak ve ilacını alamayacak.


BUGÜN GAZETESİ 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Cefakar 3 yıl önce

özel hastanelerde ameliyat için %90 a varan ek katkı payı doktora 45-50.000 tl bıçak parası. üniversitelerde daha ucuza opersayon geçirebileceğiz. ciddi hastalığı olmayan insan anlayamaz bunları

Misafir Avatar
Cefakar 3 yıl önce

özel hastanelerde ameliyat için %90 a varan ek katkı payı doktora 45-50.000 tl bıçak parası. üniversitelerde daha ucuza opersayon geçirebileceğiz. ciddi hastalığı olmayan insan anlayamaz bunları

Misafir Avatar
sağlık ırgatı @brökrat 3 yıl önce

stetoskopu size verelim sayın bürokrat,doktorluğu siz yapın,ameliyathaneye girin ameliyat yapın ,acilde siz nöbet tutun o parayı size verelim ama önce tıp fakültesi kazanmanız gerekiyor bunun içinde lise yıllarınızda akranlarınız gezerken siz ders çalışmanız gerekiyor,hadi kolay gelsin.

Misafir Avatar
derya 3 yıl önce

artan ilaç yükü imiş.aile hekimliği sisteminde dr mecbur hasta ne ilaç isterse yazmak zorunda kalıyor.ilaç firmalarını denetle hediye yağmuruna tuttukları kişileri denetle bak nasıl tasarruf ediliyor.son tasarruf tetbirleri ile folic asit sgk listesinden çıkmış 16 tl verip hasta kendi alıyor hem hamilelik öncesi hemde ilk 8 hafta kullanın diyerek reçete yaz fakat devlet karşılamıyormuş diyen geliyor artık.sayın büyük tasarruf mühendislerimiz acaba nöral tüp defekti diye bir şey duydunuz.bi katılım payı alma bi al durmadan sistem değiştir,belki sorun sistemde değilde sistemi uygulayalarda yada kontrol mekanizmasının yetersiz olmasındadır.

Misafir Avatar
brökrat 3 yıl önce

doktordur parayı sever.. maaşları yetmiyormuş gibi. kendilrini elit görüp toplumu hiçe sayanlar tek okuyan onlarmış gibi..

Misafir Avatar
Sineerji 3 yıl önce

özel hastanelerde beyin cerrah prof 'a beyin ameliyatı olmanın bedeli 80.000tl. üniversite hastanelerine bu bu hak verilirse çok ucuza riskli ameliyatları olabileceğiz artık.inşallah bakanlar kurulu imzalarkargo bedava
kargo bedava

KAMU GÖREVLERINE İLK DEFA ATANACAKLAR İÇİN...
KAMU GÖREVLERINE İLK DEFA ATANACAKLAR İÇİN YAPILACAK SINAVLAR HAKKINDA GENEL YÖNETMELİK

Haberi Oku